Lata 1945–1948 były okresem podboju Polski przez ZSRS i związanego z nim wprowadzania na zajętych przez Armię Czerwoną terenach nielegalnej administracji komunistycznej. Na arenie międzynarodowej Stalin zdołał doprowadzić do usankcjonowania swego władania nad Europą Środkowo-Wschodnią, w tym Polską, co zostało potwierdzone w czasie konferencji Wielkiej Trójki w Jałcie i Poczdamie. Dla Polski oznaczało to utratę 40 proc. przedwojennego terytorium, które zostało włączone do ZSRS, oraz przesunięcie granic państwa na zachód i północ – kosztem Niemiec. Ziemie włączone do ZSRS zsowietyzowano i wypleniono bądź zmarginalizowano na nich pierwiastek polski.
W Polsce pojałtańskiej w latach 1945–1948 władze komunistyczne, przy wsparciu Sowietów, likwidowały pozostałości legalnych władz – czego symbolem stało się aresztowanie w marcu 1945 r., a później skazanie w Moskwie w czerwcu tr. szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Równolegle Sowieci i komuniści uderzyli w organizacje konspiracyjne kontynuujące walkę o niepodległość: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, żołnierzy oddziałów poakowskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Związku Walki, polityków działającego w konspiracji Stronnictwa Narodowego, Polskiej Partii Socjalistycznej i innych. Jednocześnie represjonowali działaczy usiłujących funkcjonować jawnie partii opozycyjnych: Polskiego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Pracy.
Budowa podstaw komunistycznego reżimu wiązała się z próbami jego propagandowego zalegalizowania. Pierwszym etapem było uzyskanie międzynarodowego uznania dla działającego pod kontrolą Sowietów Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, utworzonego w czerwcu 1945 r. w Moskwie. Rok później przeprowadzono tzw. referendum ludowe, którego wyniki sfałszowano, ogłaszając w nim sukces komunistów. W styczniu 1947 r. zorganizowano – również sfałszowane – wybory do Sejmu Ustawodawczego, w których komuniści przypisali sobie uzyskanie 80 proc. poparcia. Wybory stały się jednym z mitów założycielskich komunistycznego państwa.
Wojna domowa czy nowa okupacja?
W uchodźczym Londynie
Pełnia komunistycznego reżimu
© 2015 Biuro Edukacji Publicznej IPN. Wszystkie prawa zastrzeżone. Autorzy publikacji: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał Koordynator projektu: Tomasz Ginter (tomasz.ginter@ipn.gov.pl) |
Potrzebujeszwersjidrukowanej? |
W latach komunizmu propagandowo głoszono, że w Polsce pojałtańskiej toczyła się wojna domowa pomiędzy zwolennikami nowego systemu władzy (komunistami i ich poplecznikami) a obrońcami starego porządku. Historycy niezależni, początkowo w drugim obiegu wydawniczym, a po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 r. jawnie, pisali o okupacji ziem polskich zajętych przez Armię Czerwoną i oddanych we władanie komunistycznej mniejszości.
Zwolennicy tezy o toczącej się w pojałtańskiej Polsce wojnie domowej – nazywanej czasem kontrrewolucją – utrzymywali, że jej przyczyną były różnice ideowo-polityczne. Jednocześnie argumentowali, że o okupacji można mówić wtedy, gdy między państwem okupowanym a okupującym występuje stan wojny. Podkreślali więc, że Polska i ZSRS nie były w latach 1944–1945, ani później, w stanie wojny.
Przeciwnicy tego poglądu zwracali z kolei uwagę na sytuację faktyczną: choć formalnie Polska i ZSRS nie znajdowały się w stanie wojny, to ziemie polskie zostały zajęte przez Armię Czerwoną, która zachowywała się jak agresor na terenie podbitym. Aresztowała przedstawicieli legalnych władz polskich oraz zwalczała podziemną armię. Ponadto ZSRS dokonał aneksji około 40 proc. przedwojennego terytorium Polski.
W Polsce pojałtańskiej Sowieci i komuniści nie planowali współpracy z legalnymi władzami, przeprowadzenia wolnych wyborów ani pozostawienia swobody w wyborze systemu politycznego, społecznego, gospodarczego czy kulturalnego. W Polsce powojennej nie toczyła się wojna domowa, ponieważ można o niej mówić wówczas, gdy walczą ze sobą dwie siły, które cieszą się poparciem dużych grup społecznych w danym kraju. Komuniści natomiast nie mogli liczyć na poparcie w społeczeństwie polskim, a skuteczność podejmowanych przez nich działań politycznych wynikała z sowieckiego wsparcia, nie zaś z przychylności Polaków.
W rzeczywistości okupacja sowiecka po 1946 r. przeszła w „okupację przez przedstawiciela”: władza komunistyczna, narzucona siłą, sprawowała rządy w interesie sowieckim, a nie polskim – czyli komuniści byli przedstawicielem Sowietów na terenach przez nich podbitych i jako tacy aż do 1989 r. znajdowali się pod kontrolą Moskwy.