Pierwsza rozprawa rejestracyjna NSZZ "Solidarność"
Odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców, 16 grudnia 1980 r.
Piotr Bartoszcze
Gen. Wojciech Jaruzelski
Strajki w roku 1981
Manewry Sojuz'81
Demonstracje uliczne NZS 25 maja 1981 r.
Biały marsz w Krakowie
Blokada ronda na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie
Obrady I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
Strajk studencki w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie
![]() |
© 2015 Biuro Edukacji Publicznej IPN. Wszystkie prawa zastrzeżone. Autorzy publikacji: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał Koordynator projektu: Tomasz Ginter (tomasz.ginter@ipn.gov.pl) |
![]() |
Lech Wałęsa z podniesionymi w geście zwycięstwa rękami po rejestracji NSZZ "Solidarność" przez Sąd Najwyższy w Warszawie. Obok niego po lewej jego ochroniarz Henryk Mażul. Wokół tłum widzów i fotoreporterów. W głębi z autokaru wysiada Janusz Onyszkiewicz.
Grupa manifestantów przed gmachem Sądu Najwyższego przy al. Świerczewskiego w Warszawie (dziś al. "Solidarności")
Manifestanci zgromadzeni przed gmachem Sądu Wojewódzkiego przy Alei. gen. Karola Świerczewskiego (obecnie Aleja Solidarności) przekazują sobie ulotki. Widok z okna budynku znajdującego się naprzeciw gmachu Sądu Wojewódzkiego.
Demonstracja przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie w dniu pierwszej rozprawy rejestracyjnej NSZZ "Solidarność", 24 października 1980 r.
Demonstracja przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie w dniu pierwszej rozprawy rejestracyjnej NSZZ "Solidarność", 24 października 1980 r.
Odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców, 16 grudnia 1980 r.
Piotr Bartoszcze
Generał armii Wojciech Jaruzelski jako minister obrony narodowej PRL
Stanisław Kania i Wojciech Jaruzelski na Kremlu, luty 1981 r.
Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w gmachu MSW w Warszawie. Od lewej generałowie: Władysław Pożoga, Bogusław Stachura, Czesław Kiszczak oraz Wojciech Jaruzelski.
Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w gmachu MSW w Warszawie. W prezydium od lewej generałowie: Tadeusz Jedynak, Władysław Ciastoń, Władysław Pożoga, Bogusław Stachura, Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Stanisław Zaczkowski, Konrad Straszewski, Józef Beim, Edward Tarała oraz Lucjan Czubiński.
Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w gmachu MSW w Warszawie. Generał Bogusław Stachura (tyłem) wita gen. Wojciecha Jaruzelskiego (w okularach) w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za Jaruzelskim gen. Czesław Kiszczak, z lewej gen. Józef Chomętowski.
Generał Wojciech Jaruzelski i generał Czesław Kiszczak na wystawie. Generał armii Wojciech Jaruzelski (1L) i generał dywizji Czesław Kiszczak (1P) na wystawie, w towarzystwie pułkownika i generała brygady. Widoczny napis drukowanymi literami na wystawie "...rozładowania reakcyjnego podziemia", w gablotach widoczne są pistolety, fotografie, ulotki, zdjęcia.
Gen. W. Jaruzelski podczas powitania w jednej ze szkół resortowych, lata '80.
Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w gmachu MSW w Warszawie. Od lewej generałowie: Józef Beim, gen. armii Wojciech Jaruzelski, gen. bryg. Edward Tarała oraz gen. bryg. Lucjan Czubiński, lata '80.
Strajk w budynku administracyjnym Kopalni Węgla Kamiennego "Sosnowiec" w Sosnowcu. W oknie na piętrze wywieszony biały transparent z napisem "STRAJK! ŻĄDAMY PRZYJAZDU WŁADZ NA ROZMOWY Z GÓRNIKAMI KWK SOSNOWIEC" oraz biała flaga z napisem "Solidarność". Przy wejściu do budynku pięciu stojących mężczyzn. Na drzwiach naklejone ulotki, plakaty i afisze. Na ścianie budynku, obok wejścia, widoczne trzy tablice z częściowo widocznymi napisami. Na pierwszej od góry "... KOMITET ZAKŁADOWY ...", na drugiej "... RADA ZAKŁADOWA ...", na trzeciej "... ZARZĄD ZAKŁADOWY KOPALNI WĘGLA KAMIENNEGO "SOSNOWIEC" W SOSNOWCU".
Strajk w Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego "Podhale" w Nowym Targu. Anna Walczak (pierwsza z lewej) i Maria Starmach w czasie strajku. Kobiety noszą na przedramionach biało-czerwone opaski.
Strajk w Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Słupsku, Zakład Handlu w Lęborku, Stały Punkt Skupu Warzyw i Owoców w Bytowie.
Strajk na terenie Kopalni Węgla Kamiennego "Szczygłowice" w Knurowie.
Strajk w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Główna brama wjazdowa na teren Instytutu , wjazd od strony ul. Marymonckiej. Trzech mężczyzn wiesza biało-czerwoną flagę z napisem "SOLIDARNOŚĆ PRZEPRASZAMY - STRAJK". Po prawej stronie częściowo widoczny budynek portierni - na filarze wywieszona jest biało-czerwona flaga. Na drugim planie widoczne zabudowania Instytutu.
Otwarcie strajku w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Strajk w IMGW w Warszawie (3)
Wysocy sowieccy i polscy oficerowie w punkcie obserwacyjnym.
Wysocy sowieccy i polscy oficerowie w punkcie obserwacyjnym. W grpue oficerów w tle po lewej stronie prawdopodobnie gen. Wojciech Jaruzelski.
Manewry Sojuz'81 (3)
Manewry Sojuz'81 (4)
Manewry Sojuz'81 (5)
Manewry Sojuz'81 (6)
Manewry Sojuz'81 (7)
Manewry Sojuz '81 (9)
Manewry Sojuz '81 (8)
Manewry Sojuz '81 (10)
Marsz protestacyjny przeciwko przetrzymywaniu więźniów politycznych zorganizowany 25 maja 1981 r. w Krakowie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz NSZZ Solidarność. (1)
Marsz protestacyjny przeciwko przetrzymywaniu więźniów politycznych zorganizowany 25 maja 1981 r. w Krakowie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz NSZZ Solidarność. (2)
Demonstracja na ul. Krakowskie Przedmieście
Marsz protestacyjny zorganizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w Warszawie 25 maja 1981 r.
ul. Krakowskie Przedmieście
ul. Krakowksie Przedmieście
Ul. Krakowskie Przedmieście
Wóz transmisyjny TVP na ul. Krakowskie Przedmieście
ul. Krakowskie Przedmieście
Demonstranci przy Grbie Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Biały marsz w Krakowie. Karton z napisem "Ze wszystkimi którzy / pragną pokoju idziemy w / BIAŁYM MARSZU / niedziela 17.05 / 1. Zgromadzenie - Błonia g 9.30 / 2. Marsz na Rynek przez Aleje - Karmelicka - Szewska / 3. Msza Św. i modlitwa w intencji Ojca Św. Jana Pawła II / g. 12.00 na Rynku / studenci Krakowa".
Przemarsz tłumu manifestantów.
Biały marsz w Krakowie. Tłum manifestantów zgromadzonych na Rynku Głównym. Widoczny pomnik A. Mickiewicza.
Biały marsz w Krakowie. Tłum manifestantów zgromadzonych na Rynku Głównym. Widoczny pomnik A. Mickiewicza i Sukiennice.
Blokada ronda (obecnie rondo Dmowskiego) na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Autobusy, samochody ciężarowe i tramwaje stoją na skrzyżowaniu, blokując przejazd.
Blokada ronda (obecnie rondo Dmowskiego) na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Autobusy, samochody ciężarowe i tramwaje stoją na skrzyżowaniu, blokując przejazd. Wokół tłum ludzi. Ujęcie z góry.
Blokada ronda (obecnie rondo Dmowskiego) na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Autobusy, samochody ciężarowe i tramwaje stoją na skrzyżowaniu, blokując przejazd. Na skwerze przy Pałacu Kultury stoi scena otoczona tłumem ludzi. Za nią billboard z reklamami filmów "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy i "Szarża" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego.
Blokada ronda (obecnie rondo Dmowskiego) na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Na pierwszym planie mężczyzna w krótkich spodenkach podlewa wodą z węża kwiaty w kwietnikach na wysepce na środku ronda. Na drugim planie grupa milicjantów z Wydziału Ruchu i tłum ludzi. Po prawej stronie budynki przy ul. Marszałkowskiej.
Obrady I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
Anna Walentynowicz i Adam Michnik podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów "Solidarności"
Delegaci na parkingu przed halą widowiskowo-sportową "Olivia" w Gdańsku. W środku redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", Tadeusz Mazowiecki.
Delegaci na parkingu przed halą widowiskowo-sportową "Olivia" w Gdańsku. Wśród działaczy redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Tadeusz Mazowiecki (2P).
Fragment budynku Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej. Za ogrodzeniem grupa milicjantów w strojach bojowych. Widoczne tarcze z napisem: Milicja. W oddali samochody ciężarowe. Przed budynkiem zgromadzony tłum.
W oknie szkoły wywieszony "Komunikat do społeczeństwa".
Przed Wyższą Oficerską Szkołą Pożarnictwa.
Oddziały milicji zgromadzone nieopodal Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej.
Tłum zgomadzony w pobliżu Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie.
Tłum zgomadzony przed ogrodzeniem Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej.
Trzech strajkujących z kubkami w rękach nad dymiącym kotłem.
Strajkujący w otwartych oknach szkoły, na szybach plakaty "Chcemy zawsze służyć społeczeństwu WOSP" i wyobrażenie pałki milicyjnej jako siekiery i podpis "Bez komentarza". Pod spodem fragment furgonetki milicyjnej.
Tłum ludzi zgromadzonych przed Wyższą Oficerską Szkołą Pożarniczą. W pierwszym rzędzie mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami trzymający się za ręce.
Ulica Juliusza Słowackiego naprzeciwko WSOP zastawiona przez furgonetki oddziałów Zomo.
Tramwaj z wywieszonym transparentem "Solidarność".